ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ساخت حساب کاربری

فیلدهای دارای ستاره الزامی هستند.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
کد اعتبارسنجی *
بارگذاری مجدد تصویر

Retail Audit: روشی برای آنالیز میزان فروش رقبا

اگر شما در یک بازار پررقابت در حال رشد و فعالیت هستید، تجزیه و تحلیل رقبا یک اصل است. اهمیت این موضوع در حال افزایش می باشد. زیرا شاهد افزایش رقابت در بخش های مختلف بازارها هستیم.

امروزه در بخش های مختلف بازار، چه بازار لوازم الکترونیکی، بازار لوازم پرمصرف و بازار اتومبیل و ماشین، با رقابت سنگین مواجه هستیم که فروش و حاشیه سودها را تحت تاثیر قرار داده است.

هدف از آنالیز رقبا موارد زیر می تواند باشد.

     تعیین ضعف ها و قوت های آنها در بازار.
    ارائه استراتژی هایی که به شما مزیت متمایز می دهد.
    تعیین بازارهای بکر و جدید برای ورود به بازار.
    مشاهده هر نوع ضعفی که می تواند در چرخه توسعه محصول مورد استفاده قرار گیرد.

آنالیز رقبا یک بخش چالشی در برنامه بازاریابی شرکت هاست. با استفاده از برخی از پروژه های تحقیقات بازار که برخی از شرکت های تحقیقات بازار ارائه می دهند، به راحتی می توان به اطلاعات دقیق در زمینه بازار و رقبا دست پیدا کرد. یکی از این پروژه ها، خدمت پایش صنعت خرده فروشی(Retail Audit) می باشد.

در ادامه این مطلب به بررسی این نوع پروژه می پردازیم و خواهیم خواند:
پایش صنعت خرده فروشی Retail Audit چیست؟

ریتیل آدیت | Retail Audit
ریتیل آدیت: مطالعه دوره ای تعدادی از مغازه های خرده فروشی، به عنوان نمونه، برای جمع آوری اطلاعات فروش، پروموشن ها و تخفیفات محصولات مختلف، روند بازار و وضعیت چیدمان محصولات.

این خدمت اطلاعاتی اعم از اینکه، چگونه یک برند یا محصول به فروش می رسد،آیا ویترین و قفسه های مغازه ها به صورت اثربخش مورد استفاده قرار می گیرند و اینکه آیا مغازه ها از همه ابزارهای خود از تبلیغات گرفته تا ارائه محصول رایگان، برای به حداکثر رساندن فروش محصولات استفاده می کنند، فراهم می کند.

می توان مراحل انجام یک پروژه ریتیل ادیت را به صورت زیر بیان کرد:

در مرحله اول برای مشخص شدن تعداد کل مغازه های هدف، یک سرشماری از کل بازار هدف انجام می شود.

در مرحله دوم، بر اساس فرمول های آماری تعدادی از این مغازه ها به عنوان نمونه ای که نشان دهنده کل جامعه هدف باشند، انتخاب می گردند.

در مرحله بعد اطلاعات فروش محصولات مختلف موجود در بازار به طرق مختلف جمع آوری می شود. در برخی کشورها این اطلاعات از طریق پرسشگرانی که به صورت دوره ای به این مغازه ها مراجعه می کنند، جمع آوری می شود اما در کشورهای توسعه یافته جمع آوری این اطلاعات به صورت الکترونیکی انجام می شود.

در مرحله چهارم این اطلاعات در پایگاه های داده وارد و دسته بندی شده و از نظر کیفی سنجیده می شود تا برای آنالیز آماده گردند.

در مرحله پایانی نیز این اطلاعات تجزیه و تحلیل شده و به صورت های مختلف، گزارش ها تهیه می شوند.
مراحل Retail Audit
اهمیت پایش صنعت خرده فروشی

مزایای حاصل از Retail audit هم برای شرکت و هم برای مشتری می باشد. در این بخش به بخش های مختلف که از این خدمت سود می برند اشاره می شود:

    سازمان مرکزی: این شرکت ها می توانند به جای خواندن گزارش های ماهانه، سه ماهه و حتی در برخی مواقع سالانه، در لحظه عملکرد فروشگاه ها را رصد و اندازه گیری کنند. همچنین می توانند عملکرد کارمندان خود را مورد رصد قرار دهند که آیا همه کارها برای به حداکثر رساندن سود انجام شده و یا اینکه در بخش هایی از سازمان نیاز رسیدگی و پیگیری می باشد.
    مدیران بخش خرده فروشی: آنها قادر خواهند بود که محصولات تجاری خود را بدون صرف هزینه بیشتر در مغازه ها قرار دهند. این خدمت این اطمینان را می دهد که برنامه های بازاریابی برای به حداکثر رساندن فروش، اثربخش بوده اند.
    مشتری: این خدمت باعث افزایش رضایت مشتری می گردد. به این خاطر که اگر مغازه ای به صورت درست شکل گرفته باشد، هم مشتریان تمایل بیشتری به خرید از آن مغازه دارند و هم تعداد مشتریانی که برای خرید مجدد مراجعه می کنند افزایش می یابد. از طرف دیگر، مشتریان، این گونه مغازه ها را به دیگران نیز پیشنهاد می کنند، که این تبلیغات دهان به دهان، خود قوی ترین نوع تبلیغات می باشد.

 پارامترهای خروجی Retail Audit

تمامی این پارامترها به تفکیک محصول به محصول موجود در بازار ارائه می شود.

    اندازه بازار Market Size : تعداد مشتریان بالقوه یک محصول یا خدمت در یک منطقه جغرافیایی.
    سهم بازار Market Share: درصدی از بازار که توسط یک شرکت در یک دوره زمانی مشخص بدست آمده است.
    میزان حضور محصول Numeric Distribution: تعداد مغازه هایی که در آنها، یک محصول/ یک برند موجود می باشد و به فروش می رسد.
    قدرت کانال توزیع Weighted Distribution: تعداد مغازه هایی که یک محصول یا یک برند در آن ها حضور دارند، چند درصد میزان فروش از فروش کل بازار را در اختیار دارند.
    محصولات خارج از قفسه Out of Stock: درصدی از محصولات که در دوره گذشته در قفسه مغازه ها حضور داشتند ولی دوره جدید حضور ندارند.
    محصولات جدید New Product
    قیمت هر محصول Price per items

در این مطلب با یکی از خدمات شرکت های تحقیقات بازار یعنی ریتیل ادیت آشنا شدیم که شرکت های مختلف با انجام آن می توانند اطلاعات ارزشمندی از بازار و رقبای خود به دست آورند و با استفاده از این اطلاعات استراتژی های مختلف خود را طراحی و اجرا کنند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
رعنا پدیدار

دانش آموخته ی MBA و علاقمند به علم مدیریت.پژوهشگر حوزه کسب و کار الکترونیک و مشاور کارآفرینی.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آمار بازدید

امروز28
دیروز114
هفتگی743
ماه جاری3408
بازدید کل181893

اطلاعات شما
  • IP: 3.236.110.106

پرسش و پاسخ ها